Як не стати жертвою торгівлі людьми

Дата: 29.07.2022 15:57

Через військові дії мільйони людей виїхали з Україні в пошуках безпеки, їжі та притулку. 90% з них – жінки та діти.

Будь-хто з цих людей може опинитися під загрозою торгівлі людьми, незалежно від соціального статусу, освіти, віку чи статі.

Торговці людьми експлуатують вразливість людей, які прибувають з-за кордону, особливо якщо вони не знайомі з мовою чи культурою країни перебування. Вони користуються ситуацією, в якій опинилися жертви, і застосовують силу чи обман щоб змусити людей надавати сексуальні послуги, примусити їх до підневільної праці, жебрацтва або навіть скоєння злочинів.

Люди, які виїхали з України, перебувають у зоні особливого інтересу злочинних організацій. Вони ризикують потрапити до рук торговців сексуальними послугами та негідників, які видають себе за доброзичливих громадян, служби допомоги або законослухняних роботодавців, а насправді прагнуть скористатися цими людьми у найуразливіший момент їхнього життя.

По оцінкам МОМ понад 260 000 громадян України стали жертвами торгівлі людьми з 1991 р. Україна – лідер південно-східної Європи за кількістю постраждалих. В Донецькій області в 2020 році було ідентифіковано – 26 осіб (з них – 18 чоловік, 8 - жінок).

Виділяють три групи елементів поняття торгівлі людьми:

1. Дія. Вербування, переміщення, переховування, передача людини, отримання людини.
  2. Спосіб. Обман, погрози, застосування сили, викрадення, шахрайство, зловживання владою або уразливим станом та інші форми примусу.
  3. Мета. Експлуатація.

Як не стати жертвою торгівлі людьми:

• Заздалегідь сплануйте своє пересування за кордоном та звертайтесь тільки до перевірених волонтерів.
  • Попередньо перевірте інформацію про всіх осіб, з якими плануєте контактувати.
  • Перед виїздом за кордон або переміщенням всередині країни повідомте про це близьких людей. Залиште всю наявну інформацію щодо пункту призначення.
  • У жодному разі не передавайте документи, що посвідчують особу, стороннім особам.
  • Якщо виїжджаєте з дитиною, за жодних обставин не залишайте її без нагляду. Покладіть у ручну кладь (кишеню) дитини записку з даними про дитину та її батьків, власною контактною інформацією.
  • Перебуваючи за кордоном, з’ясуйте адреси посольства/консульств України.
  • У разі небезпеки звертайтесь виключно до органів поліції країни перебування.

Потрапляння людини в ситуацію торгівлі людьми спричиняє порушення прав кожного громадянина, таких як право на життя,  повагу до гідності, на свободу та особисту недоторканність, свободу пересування та інші.

По допомогу звертайтеся:

В Донецькій області: +38 (050) 887 19 28 (Донецька обласна Ліга ділових і професійних жінок )

Державна гаряча лінія з питань протидії торгівлі людьми: 15-47

Національна гаряча лінія з питань протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів: 0-800-505-501 та 527 (з мобільного)

Національна гаряча лінія, Ла Страда: 0-800-500-335 (зі стаціонарного) та 116-123 (з мобільного)

Бережіть себе!