Як поводитися на тимчасово окупованих територіях?

Дата: 14.06.2022 13:28

Мешканці тимчасово окупованих росією територій України чекають на ЗСУ. Важливо зберігати холодний розум, спокій, на скільки це можливо, а також певні правила поведінки на окупованих територіях.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП розповідає про основні правила безпеки.

Важливі поради, які варто пам’ятати, щодо життя в окупації:

• Дізнайтеся, хто надаватиме вам першу допомогу в умовах окупації: лікарня, швидка допомога, служба порятунку тощо.
  • Співпрацюйте з людьми, яким можете довіряти. Якщо у вас є можливість, підтримайте тих, кому це потрібно.
  • Будьте уважні до деталей та до людей, яких ви ніколи не бачили раніше. Це можуть бути як окупанти, які когось шукають, так і шахраї, які планують обчистити будинок, квартиру.
  • Виходячи в справах на вулицю, майте чітке розуміння, як ви дістанетесь туди, куди вам треба, продумайте відповіді на питання, куди, навіщо й до кого ви йдете.
  • Рухайтеся містом різними вулицями, а не тільки тими, до яких звикли. Якщо на дорозі стоїть ворожий блокпост, оминайте його.
  • Якщо вас зупинили на блокпості, не говоріть зайвого, відповідайте коротко, надавайте документ.
  • Уникайте місць, які можуть бути заміновані. Наприклад, покинуті будівлі та мости.
  • Не торкайтеся залишеної зброї, боєприпасів чи будь-яких інших неідентифікованих предметів, оскільки вони можуть виявитися замаскованими вибуховими пристроями. Проінструктуйте щодо цього дітей.
  • Не беріть із собою свій основний телефон і sim-картку, коли виходите з дому. Ви повинні мати запасні. Якщо вас зупинять для перевірки телефону, він має бути «чистим» - без файлів, які натякають на підтримку ЗСУ та України.
  • Створіть заздалегідь «живі» акаунти у Фейсбук, Телеграм тощо. Звісно, якщо у вас немає нічого компрометуючого та відсутні потенційно небезпечні переписки, то можна використовувати й основні акаунти соціальних мереж.
  • Не довіряйте інформації в ЗМІ, яку транслюватиме окупант. Це пропаганда, спрямована на те, щоб ввести в оману та налякати вас. Подбайте про те, щоб мати доступ до перевірених джерел інформації та дізнаватись правдиві новини про ситуацію в країні.

Будьте готові до того, що бої можуть тривати довго. Подбайте про те, щоб обладнати сховище для себе та своїх близьких.