Як проводити первинну обробку ран

Дата: 19.07.2022 16:34

Міністерство охорони здоро'я України пояснює, як проводити первинну обробку ран.

В умовах воєнної агресії ризик поранення є дуже високим. Якою має бути послідовність дій у разі отримання колотої, різаної чи вогнепальної рани кінцівок?

Перш за все, потрібно оглянути рану. Якщо наявна масивна зовнішня кровотеча:

• зупиніть кровотечу за допомогою прямого тиску на рану, допоки не знайдете можливості використати кровоспинний джгут, турнікет чи стисну пов’язку;
  • якщо з рани незначна кровотеча – накладіть пов’язку, що тиснутиме на рану, використовуючи для цього серветки (стерильні, за наявності) та еластичний чи простий бинт.

Якщо у рану потрапили дрібні предмети, і ви можете їх легко видалити – зробіть це.

Виконуючи перев’язки у наступні дні, обробляйте ділянку навколо рани з використанням одного з таких препаратів:

• хлоргексидин біглюконат,
  • повідон-йод,
  • 70% розчин етанолу.

Стежте, щоб антисептики не потрапили у саму рану - вони спровокують хімічний опік.

Можна дати постраждалому знеболювальне, якщо він раніше його не приймав.