Синдром біженця. Як полегшити свій стан

Дата: 14.06.2022 17:13

«Синдром біженця» — одна із можливих реакцій нашого організму на стрес, пов’язаний із переїздом внаслідок воєнних дій.

У багатьох людей, які тікали від війни і полишали свої домівки чи й Батьківщину, може розвиватися цей синдром.

Міністерство охорони здоров’я розповідає про симптоми «синдрому біженця» та способи його подолання:

Як полегшити свій стан:

• Не засуджуйте себе за те, що виїхали, дайте час адаптуватися.
  • Говоріть про свої почуття з тими, хто поруч.
  • Розумійте: вам не повинно бути соромно за свою безпеку.
  • Почніть соціалізацію на новому місці.
  • Сплануйте, де і як довго ви будете жити, чи є можливість влаштуватися на роботу.
  • Поверніться до своїх довоєнних побутових звичок та ритуалів. Так, війна триває, але це не означає, що треба відмовляти собі в гігієні, ранковій каві, перегляді фільмів, книгах, якщо на це є час і можливість.
  • Знайдіть тих, кому потрібна ваша допомога, долучіться до волонтерскої діяльності, якщо маєте ресурс. Добрі справи і допомога іншим дозволять почуватися краще, відволікатися від своїх переживань, включитися в активне життя громади, відчувати себе корисним.
  • Залишайтесь на зв’язку з рідними та друзями. Не соромтеся зателефонувати друзям та сусідам. Підтримуйте контакти з людьми.
  • «Синдром біженця» розвивається не у всіх, хто наважився на переїзд. Це залежить від стану психіки кожної окремої людини. Піклуйтеся про себе і свою родину та допомагайте іншим (саме у такій послідовності). Це дасть вам ресурс та наснагу.

Це складний емоційний стан, для якого характерні такі симптоми:

• Відчуття безпорадності.
  • Підвищена дратівливість.
  • Спалахи агресії.
  • Пригнічений настрій.
  • Емоційна відстороненість і нездатність відчувати радість, задоволення.
  • Різкі коливання почуттів до «приймаючої сторони» від безмежної вдячності до злості через їхнє благополуччя.

Джерело: Міністерство охорони здоров'я України