Мене примусово вивезли до рф! Як виїхати за її межі?

Дата: 11.06.2022 14:16

На тимчасово окупованих територіях залишаються цивільні українці, які стикаються з ризиком примусової евакуації до росії. З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну вже понад мільйон українців примусово вивезли до російської федерації.

Якщо це можливо, уникайте евакуації до росії. Але пам’ятайте, що ваше життя — найбільша цінність, тому дійте по ситуації. Якщо все-таки це сталося з вами, не впадайте у паніку: звідти є спосіб виїхати.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП розповідає про можливі варіанти та маршрути:

• Обмежень на виїзд для громадян України з точки зору закону немає, тому варто не затримуватись у росії та виїхати до однієї з країн ЄС, наприклад, до Естонії.
  • На території ЄС ви можете зупинитися в тій країні, де захочете оформити статус на тимчасовий захист, який дозволяє офіційно працевлаштуватися, винаймати житло або жити в наданому, користуватися пільгами та розраховувати на фінансову допомогу.
  • Із закордонним паспортом України ви можете виїхати з рф до країн ЄС через білорусь.

Якщо є лише внутрішній паспорт чи свідоцтво про народження:

• Якщо ви виїхали в росію до 24 лютого 2022 року, існує велика ймовірність того, що вас не впустять до країн ЄС. У цьому випадку ви можете спробувати виїхати через білорусь.
  • Виїхати з росії можна наземним шляхом (країни Балтії: Естонія, Латвія, Фінляндія). Також можна купити квиток на літак до Калінінграду й звідти виїхати в Польщу. На території росії можна також користуватися залізницею.

Найзручніший маршрут виїзду з рф – через кордон з Естонією. (пропускний пункт Івангород - Нарва).

• Ви можете доїхати до Санкт-Петербурга потягом, а звідти до Івангорода – попутним транспортом чи електричкою (2 год. в дорозі). З Нарви можна дістатися до Таллінна (2 год. в дорозі).
  • Для перетину кордону на КПП Івангород – Нарва вам потрібні біометричний закордонний паспорт/внутрішній паспорт/свідоцтво про народження, а також міграційна картка, оформлена під час в’їзду в рф.
  • За словами активістів, співбесіда на кордоні може затягнутися, проходження митниці може тривати від 1,5 до 4 годин.
  • Найкраще за все сказати, що ви їдете до родичів. Також обов’язково видаліть провокативні матеріали на телефоні.
  • В Естонії ви можете звернутись по допомогу за безкоштовним номером 12-47 або +3726001247.

Ще один варіант виїзду в країни ЄС – автобусом.

• У росії можна придбати квиток на автобус Ecolines до Риги (Латвія), Таллінна (Естонія) чи Вільнюса (Литва) через сайт, а також на сайтах перевізників Baltic Shuttle та Lux Express. Оплатити квитки можна карткою українського банку.
  • Квиток на автобус Москва – Санкт-Петербург на сайті Ecolines також можна оплатити карткою українського банку.
  • Квиток на поїзд російської залізниці чи на автобуси вам можуть купити родичі або друзі з Європи на сайті. Або можна спробувати сплатити карткою українського банку.